Nové knihy Deníku N

Americký deník Jany Ciglerové
Věda podle abecedy Petra Koubského

Americký deník Jany Ciglerové a zasvěcené popularizační články o vědě Petra Koubského patří k nejoblíbenějším textům Deníku N. Proto jsme se rozhodli připravit z nich originální knihy v rámci naší nové knižní Edice N. Najdete v nich pohromadě to podstatné z již vydaných článků a ještě mnohem víc. Podpořte vydání historicky prvních knih Deníku N a už na podzim budete držet v rukou nová díla svých oblíbených autorů. Budou z nich také skvělé vánoční dárky. A jako bonus jsme pro vás připravili mimořádně výhodnou nabídku předplatného, kterou lze využít okamžitě, stačí si vybrat z bohaté nabídky a začít číst. Křest obou knih je plánovaný na 28. 10. 2019, kdy oslavíme první výročí vzniku Deníku N. Děkujeme všem za podporu nezávislé žurnalistiky!

385,65 %
Vybrali jsme už 1 156 945 Kč z cíle 300 000 Kč

Úspěšně ukončeno

Americký deník, který píše Jana Ciglerová, jsou postřehy z běžného života v USA psané osobní formou. Autorka se soustředí na popis fenoménů a každodenních situací vyplývajících ze střetu kultur. Jako Češka adaptující se na život mezi převážně Latinoameričany na jihu USA přináší konkrétní neobvyklé postřehy z toho, jak odlišně se v tak národnostně pestré společnosti žije a jak Čechům známé životní situace řeší místní lidé.

Kdo život v USA zná, bude si své postřehy moci porovnat s autorčinými. Koho cesta do Ameriky láká, pro toho to bude obohacující, někdy legrační, místy pohoršené, občas i dojemné vyprávění o tom, co takový obyčejný život na druhé straně Atlantického oceánu obnáší. A pro ty, co si jen rádi rozšiřují obzory, půjde o poutavě psaný vhled do života za velkou louží.

"Neuměl bych si vybavit skoro nic z dávných vlastních textů. Léta mě však neopouštěla kratičká pasáž, kterou jsem nenapsal a u níž bych nebyl ani schopen říci, kde přesně vyšla, ale pamatoval jsem si dvě věci. Pocit setkání s opravdovým talentem, který je tak vzácný, že člověka zaplaví radostí, a jméno autorky. Jana Cíglerová. Osobně jsem ji potkal jen společensky na pár chvil na nějaké recepci. Pak se mi na chvíli ztratila z dohledu. A pak jsem ji objevil v Deníku N a začal číst její Americký deník. A opět tu byl ten vzácný pocit radosti ze setkání s talentem. Teď ho bude možné vstřebávat i z knížky. Život není jen šedivý!"
Alexandr Mitrofanov, novinář

Komentář autorky:

Žiju v Americe třetím rokem a každou chvíli tu pozoruju něco, co Američané dělají jinak než my. Něco si umí báječně nekomplikovat, jindy si zase říkám, zaplaťpánbů za český přístup.

Nejdřív jsem to lidem jen vyprávěla, ale když mi pokaždé někdo řekl: „To je zajímavý, proč to nenapíšeš?“, začala jsem ty malé příběhy dávat dohromady. Třeba o tom, jak tu před každým představením nechají postavit vojáky i veterány, a pak jim všichni potleskem poděkují za to, co pro svou zemi dělají. Že děti mají ve škole zadarmo snídaně, a jak tu žáci každé ráno slibují věrnost vlajce. Proč americké děti čtou, a jak je to ve školách naučili na jednoduchém motivačním systému.

Americký deník zaznamenává můj americký příběh od začátku do konce. Od září 2019 už zase budeme žít zpátky v Česku, a tak se mi tím tahle nečekaná kapitola mého života symbolicky i fakticky uzavře. Nové, zcela originální deníky napsané jen pro knihu samotnou prostřídám s těmi, které na stránkách Deníku N průběžně vycházejí. V knize se navíc dozvíte příběh o tom, jak jsem se tu vlastně vzala a která schopnost vypěstovaná díky životu v Česku mi tu v začátcích tolik pomohla.

Sžívání se s jinou kulturou v zemi, kde se mísí nespočet kultur, představuje fascinující proces, který popisuji na běžných, každodenních historkách a zážitcích v Deníku N, kde vycházejí každý týden o víkendu. Život na jižní Floridě, kde jsem jako evropská běloška až třetí demografickou skupinou po Hispáních a Afroameričanech, ještě ale ještě o něco pestřejší. Budu moc ráda, když budu moci díky vaší podpoře napsat těch příběhů do knihy daleko víc.

Jana Ciglerová redaktorka

Jana Ciglerová vystudovala žurnalistiku na FSV a International Journalism na City University v Londýně. Žije v USA a do Deníku N přichází po třinácti letech v MF Dnes na pozici americké zpravodajky. V minulosti působila jako zpravodajka Lidových novin ve Velké Británii, psala pro The Observer a Evening Standard a absolvovala stáž pro zahraniční zpravodaje v Helsinkách. Zajímá se také o témata žen, založila diskusní pořad Tah dámou na ČT, vedla časopis Elle a stála na začátku vzniku přílohy Ona Dnes. Vedle novinářské práce také přednáší pro české i zahraniční studenty médií a žurnalistiky v Praze, v roce 2016 přednášela na univerzitě Clemson v Jižní Karolíně.

Víte, co je entropie a proč jí pořád přibývá? Co to je astat a proč je ho na celém světě jen jeden gram? Kolik druhů nekonečna existuje? K čemu je dobrý tokamak? Kdo používá Crispr a k čemu? Kolik mitochondrií je ve vašem těle a co tam dělají? A jak to doopravdy bylo se Schrödingerovou kočkou?

Nic z toho vás možná nikdy nezajímalo. Možná jen proto, že vám o tom nikdo nevyprávěl tak, aby vás to zajímat mohlo. Dejte přírodním vědám a technologiím novou šanci! Nabízí vám ji kniha redaktora Deníku N Petra Koubského. V krátkých kapitolách řazených podle abecedy (nechybí ani Ď, Ť a Ň) vám nejen vysvětlí příslušné pojmy, ale ukáže jejich přesah, souvislosti a význam pro každodenní život – srozumitelně a čtivě. Obsah knihy vychází z článků zveřejněných v Deníku N, jsou však důkladně přepracovány a doplněny.

"Kniha, která vysvětluje pro laika složité věci, je jako most stavěný z ostrova Složitosti na pevninu Nechápání. Takové mosty ale většinou končí hned kousek od ostrova, ještě daleko před pevninou, protože ten, kdo rozumí složitému, většinou nemá představu o hluboce laického neporozumění. Petr Koubský je vzácnou výjimkou. Umí přirovnáním nebo metaforou překlenout to, co je laikovi opravdu nesdělitelné, vypustit nepodstatné, a dovést laika až k použitelné představě onoho Složitého. Je hodně témat z přírodních věd, o kterých si vůbec něco dovedu myslet jenom díky Petru Koubskému."
Michael Třeštík, spisovatel, teoretik a sběratel umění, architekt

Komentář autora:

Ve škole jsme se učili abecedu. Od té doby se svět změnil. To platí, ať je vám osmdesát, či osmnáct. Kdo mu chce rozumět, musí zacházet s pojmy, jež ho popisují, stejně snadno a samozřejmě jako s písmeny.

Napadlo mě udělat knížku o vědě formou čtivého slovníku. Co kapitola, to slovo, které je dobré znát, které se nějak týká každodenního života, přestože to nemusí být zřejmé na první pohled. Nečekejte encyklopedii, slovníková hesla budu často používat jako záminku, jako vstupní bránu do vyprávění o širších souvislostech. Na druhou stranu slibuji, že se nikde nevyhnu poctivému a srozumitelnému vysvětlení, nejde o žádnou hru se čtenářem.

Rozhodl jsem se pro stručnější kapitoly, většinou tak na pět minut čtení. Několik jich však bude výrazně delších. A hodlám pokrýt všechna písmena české abecedy, jimiž může gramaticky správné slovo začínat. Vyhnul jsem se tedy Ů a Ě, ale Ď, Ň ani Ť chybět nebudou. Písmen je celkem pětatřicet, hesel bude o něco víc, protože některá písmena jich nabízejí hodně. (Nejvíc zatím B, což bych nečekal, v závěsu za ním L, V a E.) Několik příkladů, ať nekupujete zajíce v pytli: astat, buňka, bifurkace, Crispr, cestující (ten obchodní), číslo… watt, X, Yper, záření, život, železo...

Kniha částečně vychází z mých textů v Deníku N. Kde se mi některý z pojmů již podařilo vyložit dříve, tam jsem po hotové práci sáhl a jen ji trochu upravil. Mnohem větší část obsahu je však zcela nová.

Nikdo neví, jaká úroveň popularizace vědy je správná, jaká osloví a potěší nejvíc čtenářů. Když už byla řeč o zajíci: kdykoli píšete o vědě pro široké publikum, honíte dva zajíce najednou. Snažíte se, aby laický čtenář netápal, nepřestal číst a něco si odnesl; a zároveň dáváte pozor, aby použitá zjednodušení nedráždila odborníky. Každý z těch zajíců běží jinam. Zkušenost mě však naučila, že často utíkají podobnými směry a že se občas dohonit dají. V téhle knížce jsem si na to velkoryse dal asi padesát pokusů. Při takovém množství by se to snad občas povedlo i šimpanzovi!

To jako pobídka k nákupu samozřejmě nestačí. Raději vám nabídnu jiný argument, byť také ne zrovna obchodnický: Věda podle abecedy je o věcech, o nichž přemýšlím dlouhodobě – o některých z nich půl života. Nejsem vědec, nesnažím se ty pojmy změnit či prohloubit. Přemýšlím, jak je co nejlépe vysvětlit. Doufám, že by vám tahle nová abeceda mohla být užitečná.

Petr Koubský editor

Dlouhá léta vedl známé Softwarové noviny, v anketě Křišťálová Lupa se stal Osobností roku. Byl editorem a spoluvydavatelem magazínu 067. Moderuje odborné konference. Učí na VŠE a na FF UK, vedl také vzdělávací instituci iCollege. V Deníku N je vedoucím rubriky Věda a technologie.

Chci tištěnou knihu Americký deník Jany Ciglerové

Získáte tištěnou knihu Americký deník Jany Ciglerové a k tomu si můžete vybrat v mimořádně zvýhodněné nabídce i odměnu navíc. Nově zakoupené předplatné bude aktivní okamžitě po připsání částky na účet. V případě, že již nějaké předplatné zakoupené máte, nové předplatné se aktivuje až po vypršení současného aktivního předplatného.

Chci tištěnou knihu Věda podle abecedy Petra Koubského

Získáte tištěnou knihu Věda podle abecedy Petra Koubského a k tomu si můžete vybrat v mimořádně zvýhodněné nabídce i odměnu navíc. Nově zakoupené předplatné bude aktivní okamžitě po připsání částky na účet. V případě, že již nějaké předplatné zakoupené máte, nové předplatné se aktivuje až po vypršení současného aktivního předplatného.

Chci obě knihy najednou

Získáte tištěnou knihu Americký deník Jany Ciglerové i tištěnou knihu Věda podle abecedy Petra Koubského a k tomu si můžete vybrat v mimořádně zvýhodněné nabídce i odměnu navíc. Nově zakoupené předplatné bude aktivní okamžitě po připsání částky na účet. V případě, že již nějaké předplatné zakoupené máte, nové předplatné se aktivuje až po vypršení současného aktivního předplatného.

Chci e-knihu Americký deník Jany Ciglerové

Získáte e-knihu Americký deník Jany Ciglerové a k tomu si můžete vybrat v mimořádně zvýhodněné nabídce i odměnu navíc. Nově zakoupené předplatné bude aktivní okamžitě po připsání částky na účet. V případě, že již nějaké předplatné zakoupené máte, nové předplatné se aktivuje až po vypršení současného aktivního předplatného.

Chci e-knihu Věda podle abecedy Petra Koubského

Získáte e-knihu Věda podle abecedy Petra Koubského a k tomu si můžete vybrat v mimořádně zvýhodněné nabídce i odměnu navíc. Nově zakoupené předplatné bude aktivní okamžitě po připsání částky na účet. V případě, že již nějaké předplatné zakoupené máte, nové předplatné se aktivuje až po vypršení současného aktivního předplatného.

Chci obě e-knihy najednou

Získáte e-knihu Americký deník Jany Ciglerové a e-knihu Věda podle abecedy Petra Koubského a k tomu si můžete vybrat v mimořádně zvýhodněné nabídce i odměnu navíc. Nově zakoupené předplatné bude aktivní okamžitě po připsání částky na účet. V případě, že již nějaké předplatné zakoupené máte, nové předplatné se aktivuje až po vypršení současného aktivního předplatného.

Speciální možnosti

Pokud knihu nepotřebujete vlastnit, ale líbí se vám články autorů v Deníku N, můžete jim poděkovat. Pro největší fanoušky Deníku N jsme připravili doživotní předplatné. Pro inzerenty zase možnost oslovit čtenáře knih.

Všechny ceny jsou uvedeny s DPH.
Kontakt: +420 770 174 295, info@denikn.cz
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © N media a. s.

Vyberte si platební metodu


Jak chcete být zobrazen v seznamu dárců?


Zadejte váš e-mail