Podpořte vydání dvou výjimečných knih v Edici N

Jessikka Aro: Putinovi trollové
Oleh Sencov: Deníky

Knižní trh se ocitl ve velkých problémech, ale vydávat důležité knihy bude pořád potřeba. Teď můžete pomoci na světlo světa dvěma výjimečným knihám, které si určitě zaslouží pozornost českých čtenářů. Popisují nedávné události a přibližují velice výmluvně dobu a prostředí, ve kterých žijeme. Oba příběhy se čtou jako napínavé thrillery, o to hrozivější, že je autoři zažili na vlastní kůži. Ano, i tohle se dnes děje ve světě, který se snaží ovlivňovat a ovládat Putinovo Rusko. Nemůžeme před tím odvracet hlavu. Měli bychom to vědět a rozumět tomu.

Podpořte české vydání knihy Putinovi trollové, bestselleru, který napsala slavná finská novinářka Jessikka Aro. Vypráví v ní o svém objevu petrohradské trollí farmy na dezinformace a také o šikaně a pronásledování, jimž byla následně vystavena. První české vydání chystáme také pro Deníky, které si tajně psal ukrajinský režisér Oleh Sencov během svého pobytu v ruském vězení, kam byl nespravedlivě odsouzen na 20 let. Jeho dlouhá hladovka zburcovala svět. Deník vyjde v ukrajinském a ruském vydání úplně poprvé v září 2020 a český překlad jen nedlouho poté.

Podporou českého vydání obou knížek pomůžete dobré věci a ještě před Vánoci byste je měli díky tomu držet v ruce. Navíc spolu s nimi můžete získat předplatné Deníku N za zvýhodněnou cenu (tato nabídka platí i pro stávající předplatitele). Děkujeme!

362,87 %
Vybrali jsme už 1 088 600 Kč z cíle 300 000 Kč

Úspěšně ukončeno

Foto: Michael Kratochvíl

Jessika Aro se jako novinářka finské veřejnoprávní instituce Yle v září 2014 pustila do investigativní práce týkající se ruských dezinformací. Podařilo se jí odhalit petrohradskou trollí továrnu na dezinformace, financovanou ruským oligarchou Jevgenijem Prigožinem, který je blízký ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

Toto odhalení vyústilo v drsnou mstu. Aro se stala obětí pronásledování, šikany a rozsáhlé dezinformační kampaně. Trollové pronikli do jejího soukromí, zveřejňovali na internetu její skutečné i zmanipulované fotky, pomluvy a dezinformace a vyhrožovali jí smrtí. Hlavní organizátor útoků Ilja Janitskin, provozovatel extremistického webu MV-Lehti, byl odsouzen k odnětí svobody na 22 měsíců, jeho spolupracovník Johan Bäckman s vazbami na ruské prostředí dostal roční podmínku.

Kniha, která se ve Finsku stala bestsellerem, se čte jako špionážní thriller, přestože popisuje reálné události z nedávné doby. Odhaluje, jak promyšlené a nekompromisní dokážou být ruské praktiky proti těm, kteří ohrožují ruské zájmy. A nejde jen o příběh samotné Jessikky, zastoupeny jsou i další známé případy kritiků dezinformačních aktivit, jako je finančník Bill Browder, který prosadil přijetí tzv. Magnitského zákona v různých zemích, či vyšetřovatel skupiny Bellingcat Eliot Higgins a další.

Kniha Putinovi trollové ukazuje, jakými prostředky může být vedena hybridní válka. Otevře vám oči.

Jessikka Aro (1980) je finská investigativní novinářka pracující ve veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti Yle, která se proslavila odhalením petrohradské trollí fabriky na dezinformace. V roce 2016 obdržela finskou Velkou novinářskou cenu. V roce 2019 bylo oznámeno, že získala prestižní cenu Women of Courage Award, což bylo následně podivně popřeno. Americká administrativa se vymlouvala na omyl, ale skutečným důvodem prý bylo dodatečné zjištění jejích kritických postojů k prezidentu Trumpovi.

Komentář Jakuba Kalenského, bývalého novináře a nyní experta na dezinformace z Atlantic Council:

„Práce Jessikky je vynikající, není náhoda, že za ni dostala prestižní cenu Bonnier Grand Journalist Prize. V jednom ohledu byla ovšem obzvlášť významná – konečně otevřela oči i mnohým lidem na Západě, kteří odmítali věřit, jak útočná a zhoubná je ruská informační agrese. Brutální kampaň, jíž se Jessikka stala terčem po odhalování kremelských trollů ve finském prostoru, neměla mimo Rusko a země bývalého Sovětského svazu obdoby. Možná dosud nemá.

Ve své knize přináší Jessikka svědectví dalších statečných novinářů a expertů, kteří kvůli své práci a investigaci nekalých operací Kremlu čelili nátlaku, urážkám, pomluvám a jiným špinavým praktikám, které Kreml a jeho informační armáda používá proti svým odpůrcům. Jessikka tak pokrývá hned dvě zásadní témata, která by měla zajímat i českou společnost – informační agresi Vladimira Putina a klíčovou úlohu statečných novinářů, kteří neztratili páteř.“

Foto: Wikipedie

Po ukrajinském Majdanu přišla razantní odpověď Ruska v podobě okupace Krymu a napadení východní Ukrajiny. Rusko navíc tvrdě zakročilo proti těm, kteří s jeho kroky nesouhlasili. Mezi takové patřil i krymský rodák a filmový režisér Oleh Sencov. Obvinili ho ve vykonstruovaném procesu z terorismu, sebrali mu ukrajinský pas, mučením ho nutili k doznání a nakonec ho v roce 2015 poslali na 20 let do ruského vězení.

„Dusili ho plastovou taškou, kterou mu dali přes hlavu, bili ho a vyhrožovali mu, že ho znásilní. Nutili ho, aby svědčil proti sobě. Sencov řekl, že chtěli, aby svědčil proti ukrajinské vládě, že konal na její příkaz. A ničil například památníky. Když to odmítl podepsat, řekl, že mu sdělili, že z něj udělají lídra teroristické organizace a uvězní ho na 20 let. Toto mu řekli dávno předtím, než ho oficiálně zatkli,“ popsal před časem slovenskému Denníku N ruský režisér Askoľd Kurov, který o procesu se Sencovem natočil dokumentární film.

Sencov se ve vězení v roce 2018 rozhodl držet hladovku, která trvala 145 dnů. Požadoval propuštění všech ukrajinských politických vězňů kromě sebe.

Za Oleha Sencova se postavily osobnosti z celého světa. Evropský parlament mu v roce 2018 udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a 14. června 2018 přijal usnesení, ve kterém trval na okamžitém a bezpodmínečném propuštění Oleha Sencova a všech ostatních nezákonně zadržovaných ukrajinských občanů v Rusku. Sencovovi se podařilo na svobodu dostat až v září 2019 v rámci výměny ruských a ukrajinských zajatců.

Ve vězení také začal potají psát svůj deník, jehož ručně psaný originál se musel přepsat, aby mohl být připraven k vydání v ukrajinštině a ruštině, které je naplánováno na září 2020. Deník N má ojedinělou příležitost připravit české vydání vzápětí.

Oleh Sencov (1976) je ukrajinský filmový scenárista a režisér ruské národnosti narozený na Krymu a také občanský aktivista, který se stal odpůrcem připojení ukrajinského Krymu k Rusku. Na základě vykonstruovaných obvinění byl odsouzen na 20 let vězení. Propuštěn byl v rámci výměny vězňů na podzim roku 2019. Získal Sacharovovu cenu za svobodu myšlení v roce 2018. Je autorem několika knih, krátkometrážních filmů a celovečerního filmu Hráč.

Komentář Petry Procházkové, novinářky Deníku N

„Tato kniha nevznikla v pokoji s ústředním topením, kdy invenci podněcuje lahvinka vína a chyby za autora opravuje počítačový korektor. Napsal ji člověk, který měl hlad a asi i strach. Bylo mu úzko a myslel si, že brzy umře. Nechtělo se mu, ale nemohl jinak. Jinou možnost vzdorovat ruské agresi neměl.

Oleh Sencov, ukrajinský novinář, spisovatel a filmař by zřejmě zůstal české veřejnosti neznámý, kdyby v roce 2014 Rusko vojensky neobsadilo jeho rodný Krym. Bývá zvykem, že v kritických chvílích se obnaží charaktery až na samou dřeň. Sencov za to zaplatil svobodou i zdravím. Ruský soud ho poslal na 20 let do lágru, protože je prý diverzant a terorista. Přitom se jen bránil. Vzdoroval a nemlčel, jako řada jiných.

Jak je možné dát za ostnatým drátem najevo, že si tohle nenecháte líbit? Že se na vás i na druhých děje strašná nespravedlnost a že chcete, aby to věděl celý svět? Přestanete jíst. Sencov to udělal a vydržel neuvěřitelných 145 dní.

Svůj deník si Sencov začal tajně psát třetí den poté, co začal v lágru držet hladovku. Každý den prohledávali jeho celu, zápisky ale nikdy nenašli. Nakonec je dokázal propašovat ven. Vznikla z nich kniha nesmírně cenná nejen jako literární počin, který si přečtete a založíte do knihovny, ale jako očité svědectví. Je to velké vítězství nad ruskou vězeňskou mašinerií, říká dnes Sencov. I díky tomu si teď můžeme přečíst příběh člověka, který se vzepřel systému.“

Chci knihu Putinovi trollové od Jessikky Aro

Získáte tištěnou knihu Putinovi trollové a k ní si můžete vybrat v mimořádně zvýhodněné nabídce i předplatné Deníku N. Nově zakoupené předplatné bude aktivní okamžitě po připsání částky na účet. V případě, že již nějaké předplatné zakoupené máte, nové předplatné se aktivuje až po vypršení současného aktivního předplatného. Jako dárek získáte i záložku Deníku N.

Chci tištěnou knihu Deníky od Oleha Sencova

Získáte tištěnou knihu Deníky a k ní si můžete vybrat v mimořádně zvýhodněné nabídce i předplatné Deníku N. Nově zakoupené předplatné bude aktivní okamžitě po připsání částky na účet. V případě, že již nějaké předplatné zakoupené máte, nové předplatné se aktivuje až po vypršení současného aktivního předplatného. Jako dárek získáte i záložku Deníku N.

Chci obě knihy najednou

Získáte tištěné knihy Putinovi trollové a Deníky a k nim si můžete vybrat v mimořádně zvýhodněné nabídce i předplatné Deníku N. Nově zakoupené předplatné bude aktivní okamžitě po připsání částky na účet. V případě, že již nějaké předplatné zakoupené máte, nové předplatné se aktivuje až po vypršení současného aktivního předplatného. Jako dárek získáte i záložku Deníku N.

Speciální možnosti

Pokud knihu nepotřebujete vlastnit, ale líbí se vám Deník N, můžete ho podpořit svým darem. Pro největší fanoušky Deníku N jsme připravili doživotní předplatné. Pro inzerenty zase možnost oslovit čtenáře knih.

Všechny ceny jsou uvedeny s DPH.
Kontakt: +420 770 174 295 (od 9 do 17 hod.), info@denikn.cz
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © N Media a.s.

Vyberte si platební metodu


Jak chcete být zobrazen v seznamu dárců?


Zadejte váš e-mail